MCP4251-103E/P
DigiKey Part Number
MCP4251-103E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4251-103E/P
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-PDIP
EDA/CAD Models
MCP4251-103E/P Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C