MCP41HV51-503E/ST
DigiKey Part Number
MCP41HV51-503E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41HV51-503E/ST
Description
IC DIG POT 50K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP41HV51-503E/ST Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
14-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C