MCP4161T-502E/SN | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP4161T-502E/SN |
Description | IC DIG POT 5K 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP4161T-502E/SN Models |
Category | Interface SPI |
Manufacturer Microchip Technology | Memory Type Non-Volatile |
Series | Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Tolerance ±20% |
Part Status Active | Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Taper Linear | Supplier Device Package 8-SOIC |
Configuration Potentiometer | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Number of Circuits 1 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |