MASMCJ60AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ60AE3
DigiKey Part Number
1086-6067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ60AE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V