DSPIC30F6010A-20E/PT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 6,515
Datasheet
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)
DSPIC30F6010A-20E/PT
DigiKey Part Number
DSPIC30F6010A-20E/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6010A-20E/PT
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC30F6010A-20E/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Core Processor
dsPIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)