BZV55C16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 18,352
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 8,779
Datasheet
Zener Diode 16 V ±6% Surface Mount DO-213AA
BZV55C16
DigiKey Part Number
BZV55C16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C16
Description
DIODE ZENER 16V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V