ATTINY25-20SSU
DigiKey Part Number
ATTINY25-20SSU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY25-20SSU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATTINY25-20SSU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 4x10b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)