ATSAMR30G18A-MUT
DigiKey Part Number
ATSAMR30G18A-MUTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATSAMR30G18A-MUT
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4 700MHz, 800MHz, 900MHz 48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATSAMR30G18A-MUT Models
Category
Memory Size
256kB Flash, 40kB SRAM
Mfr
Serial Interfaces
I2C, SPI
Packaging
Tape & Reel (TR)
GPIO
28
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
9.2mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
26.5mA
RF Family/Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C