MLX91207LDC-CAA-015-RE
DigiKey Part Number
MLX91207LDC-CAA-015-RE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91207LDC-CAA-015-RE
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 45MT 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 45mT 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.1%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
8µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage (Selectable)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
25mV/mT
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 60kHz