LPT15P12-BWHR-2EM-EX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Mechatronics Fan Group
In Stock: 2
Datasheet
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 220.0 CFM (6.16m³/min) 2 Wire Leads
LPT15P12-BWHR-2EM-EX
DigiKey Part Number
1570-1947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPT15P12-BWHR-2EM-EX
Description
EC FAN AXIAL 172X150X51MM 120VAC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
57.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
15.00W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
ATEX
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
1.543 lb (700.0 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.230A
Air Flow
220.0 CFM (6.16m³/min)
Voltage Range
100 ~ 130VAC
Static Pressure
0.620 in H2O (154.4 Pa)