3ESH9-12.0
DigiKey Part Number
679-2218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3ESH9-12.0
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Termination Style
Gull Wing
Mfr
Outline
10.10mm x 10.10mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Tube
Operating Force
300gf
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
SPST-NO
Features
Sealed - Flux Protection
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 160°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 24VDC
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Actuator Type
Standard
Switch Travel
1.00mm
Mounting Type
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
12.00mm