XLG-75-H-AB
DigiKey Part Number
1866-5629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLG-75-H-AB
Description
75W CONSTANT POWER MODE LED DRIV
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4A 27 ~ 56V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XLG-75-H-AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
75 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.92" L x 2.48" W x 1.26" H (125.0mm x 63.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
27 ~ 56V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.4A