XBG-100-AB
DigiKey Part Number
1866-XBG-100-AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBG-100-AB
Description
100W CONSTANT POWER MODE LED DRI
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.1A 27 ~ 56V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
100 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Efficiency
92%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.24" Dia x 2.20" H (133.0mm x 56.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
27 ~ 56V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.1A