UMP-400-24I
DigiKey Part Number
1866-UMP-400-24I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMP-400-24I
Description
AC/DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Configurable AC DC Converters 2 Output 24V 5V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC Input
Category
Current - Output 2
8 A
Mfr
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
Industrial
Part Status
Active
Voltage - Isolation
4 kV
Type
Configurable
Efficiency
88.5%
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
24V
Size / Dimension
9.84" L x 3.50" W x 1.46" H (250.0mm x 89.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 2
5V
Base Product Number
Current - Output 1
16.7 A