UHP-350-4.2
DigiKey Part Number
1866-4971-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-350-4.2
Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 252W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 4.2V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.66" L x 2.44" W x 1.22" H (220.0mm x 62.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
4.2V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
60 A