TS-700-112A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 5
Datasheet
Similar
Eaton Tripp Lite
In Stock: 0
Datasheet
12VDC Voltage Input 700 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R North America
TS-700-112A
DigiKey Part Number
1866-4949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS-700-112A
Description
INVERTER 12VDC 700W 2 OUTLET
Customer Reference
Detailed Description
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
700 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
1.4 kW
Part Status
Obsolete
Remote Capability
No
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
110VAC
Size
11.61" L x 7.24" W x 2.76" H (295.0mm x 184.0mm x 70.0mm)
Voltage - Input
12VDC