SPB05C-12
DigiKey Part Number
1866-4799-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPB05C-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 417mA 36V - 72V Input
Category
Power (Watts)
5 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
417mA