SKM15B-12
DigiKey Part Number
1866-4638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKM15B-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Current - Output (Max)
1.25A