SGA40U48-P1J
DigiKey Part Number
1866-4542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SGA40U48-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 40W
Customer Reference
Detailed Description
48V 40 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, cULus
Current - Output (Max)
840mA
Base Product Number
Power (Watts)
40 W