RST-7K5-115L
DigiKey Part Number
1866-RST-7K5-115L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RST-7K5-115L
Description
AC/DC CONVERTER 115V 7.475KW
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 115V 196 ~ 305 VAC, 340 ~ 530 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.3 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
196 ~ 305 VAC, 340 ~ 530 VAC
Size / Dimension
18.11" L x 8.50" W x 3.29" H (460.0mm x 216.0mm x 83.5mm)
Voltage - Output 1
115V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
65 A