RSDW40H-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-RSDW40H-12-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSDW40H-12 |
Description | DC DC CONVERTER 12V 40W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.333A 40V - 160V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RSDW40H-12 Models |
Category | Power (Watts) 40 W |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications Railway |
Packaging Bulk | Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating) |
Part Status Active | Efficiency 89% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Min) 40V | Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm) |
Voltage - Input (Max) 160V | Approval Agency CE, EAC |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 3.333A |