RSDW40G-05
DigiKey Part Number
1866-RSDW40G-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSDW40G-05
Description
DC DC CONVERTER 5V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 8A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
Railway
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
8A