RSD-30H-12
DigiKey Part Number
1866-5458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-30H-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 160V Input
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
40V
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
4.45" L x 2.36" W x 0.98" H (113.0mm x 60.0mm x 25.0mm)
Voltage - Output 1
12V