RSD-300D-24
DigiKey Part Number
1866-4196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-300D-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 143V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSD-300D-24 Models
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
67.2V
Voltage - Input (Max)
143V
Size / Dimension
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
24V