RSD-200B-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
DFRobot
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 8.4A 31.2V Input
RSD-200B-24
DigiKey Part Number
1866-4181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-200B-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 202W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
8.4A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
202W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
31.2V
Size / Dimension
7.52" L x 3.39" W x 1.57" H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V