RPSG-160-15
DigiKey Part Number
1866-5453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPSG-160-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 110W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPSG-160-15 Models
Category
Applications
Household Appliances, Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.36" H (127.0mm x 76.2mm x 34.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
7.3 A