RPSG-160-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-4088-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPSG-160-12 |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 109W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RPSG-160-12 Models |
Category | Applications Household Appliances, Medical |
Mfr | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Efficiency 87% |
Packaging Box | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Part Status Active | Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input |
Type Open Frame | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.36" H (127.0mm x 76.2mm x 34.6mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC | Approval Agency CB, CE, cURus, TUV |
Voltage - Output 1 12V | Minimum Load Required No |
Current - Output 1 9.1 A | Base Product Number |