RPS-400-18-TF
DigiKey Part Number
RPS-400-18-TF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-400-18-TF
Description
AC/DC CONVERTER 18V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 18V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.11" L x 3.39" W x 2.62" H (129.8mm x 86.1mm x 66.5mm)
Voltage - Output 1
18V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
13.9 A