RDDW40G-12
DigiKey Part Number
1866-RDDW40G-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDDW40G-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.666A, 1.666A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
1.666A, 1.666A
Mfr
Power (Watts)
40 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Bulk
Applications
Railway
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)