RDDW20G-05
DigiKey Part Number
1866-RDDW20G-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDDW20G-05
Description
DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 2A, 2A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
2A, 2A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)