PWM-120-12
DigiKey Part Number
1866-3932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWM-120-12
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 10A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
120 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
88%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A