OWA-60E-30
DigiKey Part Number
1866-3684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWA-60E-30
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 30V 60W
Detailed Description
30V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
11.8" (300.00mm)
Input Connector
CEE 7/7
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 2.09" W x 1.38" H (130.0mm x 53.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
30V
Approval Agency
CB, CE, GS
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W