OWA-200U-48
DigiKey Part Number
1866-OWA-200U-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWA-200U-48
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 200W
Detailed Description
48V 200 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWA-200U-48 Models
Category
Power (Watts)
200 W
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
100 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.68" L x 2.68" W x 1.56" H (195.0mm x 68.0mm x 39.5mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
cULus, FCC
Current - Output (Max)
4.17A