OWA-120U-24
DigiKey Part Number
1866-3675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWA-120U-24
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Detailed Description
24V 120 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWA-120U-24 Models
Category
Power (Watts)
120 W
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
11.8" (300.00mm)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
cULus, FCC
Current - Output (Max)
5A