NSD15-48S3
DigiKey Part Number
NSD15-48S3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSD15-48S3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3.75A 18V - 72V Input
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
77%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
2.00" L x 1.50" W x 0.39" H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.75A