NPB-120-48AD1
DigiKey Part Number
1866-NPB-120-48AD1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-120-48AD1
Description
BATT CHRGR DESKTOP 42V-60.8V 2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 42V ~ 60.8V 2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NPB-120-48AD1 Models
Category
Charge Current - Max
2A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Series
Power - Max
120W
Packaging
Box
Size / Dimension
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Desktop
Type
Desktop
Termination Style
Anderson Connector
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Cells
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, DEKRA, EAC, PFC, UKCA
Voltage - Nominal
42V ~ 60.8V