NMP650-EE#K-00
DigiKey Part Number
NMP650-EE#K-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMP650-EE#K-00
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 48V 650W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 3 Output 12V 12V 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Current - Output 3
5 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Active
Efficiency
88.5%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
12V
Size / Dimension
9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 3
48V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
20 A
Base Product Number
Current - Output 2
20 A