NMP650-ECHC-00
DigiKey Part Number
NMP650-ECHC-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMP650-ECHC-00
Description
AC/DC CNVRTR 12V 2X5V 24V 650W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 4 Output 12V 5V 24V 5V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Current - Output 3
10 A
Mfr
Current - Output 4
36 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Voltage - Isolation
4 kV
Type
Enclosed
Efficiency
88.5%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
12V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 3
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 4
5V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
20 A
Base Product Number
Current - Output 2
36 A