MHB75-24S24
DigiKey Part Number
1866-3440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHB75-24S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.13A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
3.13A