MHB75-24S05
DigiKey Part Number
1866-3438-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHB75-24S05
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
15A