MHB150-48S24
DigiKey Part Number
1866-3434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHB150-48S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
6.25A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W