MHB100-24S24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.17A 18V - 36V Input
MHB100-24S24
DigiKey Part Number
1866-3426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHB100-24S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
100 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
4.17A