LRS-200N2-24
DigiKey Part Number
1866-LRS-200N2-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-200N2-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 211W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
89.5%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, CQC, cURus, EAC, UKCA
Current - Output 1
8.8 A