LRS-150F-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Mornsun America, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Mornsun America, LLC
In Stock: 10
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
LRS Series Switching Power Supplies
LRS-150F-15
DigiKey Part Number
1866-3325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-150F-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Detailed Description
EDA/CAD Models
LRS-150F-15 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, RCM, TUV
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A