IRM-90-12ST
DigiKey Part Number
1866-IRM-90-12ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-90-12ST
Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 305 VAC, 113 ~ 431 VDC Input
EDA/CAD Models
IRM-90-12ST Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC, 113 ~ 431 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
6.7 A