IRM-03-12S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-3013-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IRM-03-12S |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 3W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 250mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. | Features Universal Input |
Series | Operating Temperature -30°C ~ 85°C (With Derating) |
Packaging Tube | Efficiency 78% |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Enclosed | Package / Case 26-SMD Module, 14 Leads |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 1.46" L x 0.94" W x 0.63" H (37.0mm x 24.0mm x 16.0mm) |
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC | Approval Agency CB, CE, cURus, TUV |
Voltage - Output 1 12V | Line Regulation ±0.5% |
Current - Output (Max) 250mA | Load Regulation ±0.5% |
Power (Watts) 3 W | Base Product Number |