HVGC-320-1050A
DigiKey Part Number
1866-2896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-320-1050A
Description
LED DRVR CC AC/DC 152.4-304.8V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05A 152.4 ~ 304.8V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.05A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
320 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
93.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.26" L x 3.54" W x 1.72" H (235.2mm x 90.0mm x 43.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
528VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
152.4 ~ 304.8V