HVGC-240-2800AB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 62
Datasheet
In Stock: 4
In Stock: 0
In Stock: 0
1.05A 114.3 ~ 228.6V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HVGC-240-2800AB
DigiKey Part Number
1866-HVGC-240-2800AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-240-2800AB
Description
LED DRVR CC AC/DC
Detailed Description
Category
Power (Watts)
240 W
Manufacturer
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
92.5%
Size / Dimension
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus, FCC
Voltage - Input (Max)
528VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
114.3 ~ 228.6V
Current - Output (Max)
1.05A