HVGC-240-2100B
DigiKey Part Number
1866-2889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-240-2100B
Description
LED DVR CC ACDC 57.2-114.3V 2.1A
Detailed Description
2.1A 57.2 ~ 114.3V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
240 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
92.5%
Size / Dimension
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
528VAC
Voltage - Output
57.2 ~ 114.3V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.1A