HVGC-240-1400B
DigiKey Part Number
1866-2885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-240-1400B
Description
LED DVR CC ACDC 85.7-171.4V 1.4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4A 85.7 ~ 171.4V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
240 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
93%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
528VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
85.7 ~ 171.4V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.4A